Za současné situace většině z nás ubyla i ta trocha pohybu, kterou jsme byli schopni do dne zařadit jako cesta do práce a zpět, skočit si pro oběd, vyzvednout děti, večer občas setkání s přáteli… i toto drobné „pobíhání“ najednou není a ono se to nasčítá. Hodně z nás je na home office a náš pohyb se omezil pouze na rozměry bytu.
Když k tomu připočteme ještě nevyhovující ergonomii stolu či židle pro práci na počítači z domova, další sedavou směnu v podobě doučování dětí, stres z toho všeho, co se kolem nás děje. Nemůžeme se divit, že se vše plíživě projevuje bolestmi pohybového aparátu.
Příroda nás stvořila k pohybu. Naše tělo je dokonalý systém, kde všechno se vším souvisí a krásně na sebe navazuje. Tato úžasná práce přírody má, jako
všechno, dvě strany mince. Když jednu část napravíme, získáme tím mnohem víc, pozitivní změny se projeví i jinde. Bohužel to funguje i naopak. Když se v těle něco pokazí, projeví se bolístky i jinde.
Nejlepší je začít u obyčejných každodenních činností. Všimli jste si někdy, jak stojíte, když si čistíte zuby, vaříte, čekáte u pokladny? Jak sedíte při práci, v autě, doma před televizí? Samozřejmě není možné se neustále hlídat. Ale když nad svým tělem začnete přemýšlet, vnímat ho, opravovat ho, zjistíte, že se vám správné pohybové návyky dostávají pod kůži. A to je základ úspěchu.
A když k tomu v průběhu dne přidáte jemné, ale pravidelné protažení a třeba procházku, máte skoro vyhráno. A uvidíte, že za pár dní se i po duševní stránce budete cítit lépe. Každá vteřina, kdy se soustředíte jen sami na sebe, stojí za to.
Nohy mějte na šířku pánve, chodidla směřují rovně. Kotníky, kolena i kyčle jsou v jedné rovině. Kotník a koleno nesvírají úhel větší než 90 stupňů (pokud máte vyšší židli, pomozte si podložením chodidel).
Srovnejte záda, ramena dejte dolů, lopatky k sobě. V bedrech je přirozené prohnutí.
Cvik č. 1.
Sedněte si, jak jsme se to již naučili výše.
Dejte ruce v týl, tlačte ramena dolů a lopatky k sobě.
Pomalu si stoupněte. Dbejte na to, aby byly oba lokty stále vzadu (tak, že je
nevidíte). Hlídejte si kolena, aby byla stále na šířku pánve – nesmí jít od sebe ani k sobě.
Posaďte se zpět na místo. Během cviku se soustřeďte, aby byly lokty stále
vzadu, lopatky u sebe, ramena dolů a kolena ve stejné šíři. Pohyb nahoru i dolů mějte zcela pod kontrolou a dosedejte pomalu.
Cvik č. 2.
Stoupněte si, nohy na šířku pánve (kotníky, kolena a kyčle v jedné linii), špičky směřují přímo vpřed, pánev je v přirozené poloze. Zpevněte svaly na nohou.
Zatlačte lopatky dolů a k sobě, ramena od uší dolů. Hlava je v prodloužení
páteře (pozor na předsunutí). Spojte ruce dole před tělem, propleťe prsty,
dlaně směrem ven od těla.
Tlačte ramena dolů a vzpažte s dopnutými lokty.
Pokrčte lokty a dejte ruce v týl, lopatky jsou u sebe a ramena dole.
Opět vzpažte, lokty jsou dopnuté. Vraťte napnuté ruce zpět dolů před tělo.
Cvik č. 3.
Tento cvik můžete provádět vsedě i ve stoji. Správné nastavení obou pozic jsme si už vysvětlili, tak si na něj vzpoměňte a nastavte se.
Upažte, dlaně směrem dolů. Lopatky stáhněte k sobě a ramena dolů směrem k pasu. Hlava je v prodloužení páteře.
V upažení vztyčte dlaně. Dejte paže více do vzpažení nebo připažení – najděte si polohu, v níž ucítíte na předloktí a bicepsech největší napětí.
Můžete dělat i pomalé rotace v rameni. Kontrolujte dopnutí paží. Lopatky jsou u sebe a ramena stažená dolů.
Další cviky, tipy a rady najdete na našem facebooku. A pokud se do toho chcete pustit naplno nebo se stát jedním z motivátorů, mrkněte na náš instagram a nebojte se ozvat!