Při balančním cvičení se totiž zapojí hluboký stabilizační systém. Pokud ho dokážeme posílit, zbavíme se nejen bolestí, ale naučíme se i správnému držení těla a vytvarujeme si problematické partie.
„Balanční cvičení znamená takové cvičení, kdy „balancujeme”, tedy udržujeme rovnováhu, a tím zapojujeme celý hluboký svalový stabilizační systém, do kterého patří bránice, svaly uložené v hlubokých vrstvách okolo páteře, příčný sval břišní – tedy nejhlubší vrstva břišních svalů – a svaly pánevního dna,“ vysvětluje zkušená trenérka Hana Toufarová, která si sama už před lety oblíbila cvičení se speciální vibrační tyčí.
Účinné vibrování posiluje svaly
Jednou z nejpopulárnějších pomůcek pro balanční cvičení je v poslední době Flexi-bar, speciální vibrační tyč. Cvičení s ní je totiž velice jednoduché a vyzkoušet ho tak mohou všechny věkové kategorie, senioři, děti, ale oblíbený je i mezi vrcholovými sportovci.
Dá se s ním cvičit v sedě, ve stoji, při pohybu… Posilují se jím zádové svaly, svaly pánevního dna, ale velmi výrazně také svaly na pažích – zvláště tricepsy, jejichž oslabení trápí zejména ženy. Při balančním cvičení s Flexi-barem navíc dochází k přirozené nápravě chybného držení těla, posiluje se ochablé hluboké svalstvo a zlepšuje se naše schopnost koncentrace.
„Podstatou balančního cvičení s Flexi-barem je neustálé cvičení v tlaku a tahu – jak tyč kmitá, střídavě nás „tahá“ z osy/ze stabilní pozice a následně na nás tlačí – tím nás neustále vychyluje z rovnováhy. Je to podobné, jako kdyby do nás někdo neustále strkal, a my se bránili tomu, abychom spadli, vykročili ze základní pozice. Proti tomuto tlaku a tahu musí neustále pracovat všechny svaly našeho hlubokého svalového stabilizačního systému, a tím dochází k jeho masivnímu posilování,“ uzavírá Hana Toufarová s tím, že toto balanční cvičení je navíc skvělou prevencí proti bolestem zad, jimiž trpí více než 80 % populace.