Německá fotbalová reprezentace cvičí s FLEXIBAREM

Víte, že tito mistři světa ve fotbale ve svém tréninku používají náčiní Flexi-bar i XCO?

Od roku 1995 je lékařem německého fotbalového národního týmu ortoped a specialista sportovní medicíny Dr. Müller-Wohlfahrt. Jedná se o mezinárodně uznávaného odborníka na sportovní zranění. Dr. Müller-Wohlfahrt absolvoval školení s FLEXI-BARem a také s XCO- Trainer a obě tato náčiní používá ve své praxi v centru Mnichova již mnoho let. Doporučuje ho také fotbalistům německého národního týmu, kteří obě náčiní při tréninku používají.

H.-W. Müller-Wohlfahrt je lékařem FC Bayern Mnichov a je také ošetřujícím lékařem různých sportovců během olympijských her, grandslamových tenisových turnajů, závodů Formule 1 a Tour de France. Jeho služby vyhledávají takoví sportovci jako atlet Usain Bolt, fotbalisté Jürgen Klinsmann a Ronaldo, vítězka OH Kelly Holmes, zpěvák Bono atd.

Když je to dobré pro mistry světa, tak proč ne pro běžnou populaci? Můžete namítnout – nejsem mistr světa, nepotřebuji takový trénink. Ano, trénink národního týmu se jistě liší od sportování běžné populace. Ale jsou obecné principy, které platí pro všechny.

    Při používání obou náčiní (Flexibar i XCO) je tělo stabilnější, pevnější, odolnější vůči vychýlení. Při hrách, ve kterých dochází ke vzájemnému kontaktu hráčů (např. fotbal, hokej, basketbal atd.), to má velký význam. Když do sebe hráči narazí, ten slabší ztratí rovnováhu, „půdu pod nohama“, ztratí drahocenné sekundy ve hře… a to vše se v konečném výsledku počítá. Stejně tak má cvičení s Flexi-barem a XCO význam pro sporty, kde potřebujete dobrou rovnováhu – běh na lyžích, badminton, tenis, cyklistika atd. Po pravdě – těžko bychom hledali sport, kde stabilitu a rovnováhu nepotřebujete. Co říkáte? Šachy? A když vás u toho budou bolet záda – na co se bude soustředit váš mozek – na hru nebo na bolest?

A jak se vše projevuje v činnostech běžné populace? Např. při tak známých situacích jako – prudké zastavení vlaku, když do vás někdo strčí, když zakopnete – zde všude se projevuje, jestli je vaše tělo pevné, stabilní, jestli vaše vnitřní svaly pracují a pokud ano, lépe vše ustojíte. Při rekreačním sportu – např. když jedete na lyžích, na kole, na in-linech – lépe zvládáte nerovnosti terénu, hned tak něco „vás nerozhodí“.

Možnosti využití flexi-baru a XCO a význam tohoto cvičení vidím všude okolo nás. Pokud vezmu své nejbližší okolí, s Flexibarem cvičí již děti v mateřských školkách – je to skvělá prevence bolesti zad, Flexi-bar i XCO používáme na tréninku v našem sportovním klubu Aerobik Centrum Brno (www.acbrno.cz) jako rehabilitační a kompenzační cvičení pro začínající závodníky i vrcholové sportovce, s XCO i Flexi-barem cvičí dospělí v AC Fitness (www.acfitness.cz), senioři jsou z Flexibaru i XCO nadšení, protože po cvičení jsou si jistější i při tak běžné věci jako je chůze, mají také lepší pohyblivost kloubů.

Tak co vy na to? Jak se vám tyto informace líbí? Poučíme se od mistrů?

Hana Toufarová

Více jak 20 let pracuji jako lektork a, školitelka v oblasti fitness a tělesné výchovy.

Komentáře